Designic

Moderní nábytek a design

Dětský nábytek tipy II.

ŘíJEN 10TH, 2011 Od DESIGNIC komentáře Komentářů: 0 | categories BIO bydlení, Dětský nábytek

[singlepic id=44 w=230 h=170  float=left] Dětský moderní nábytek. Co může být na takovém nábytku moderní? Všichni kdo máte děti tak se jistě shodnete, že u dětského nábytku byste raději dali přednost bezpečnosti a nezávadnosti vybavení dětského pokoje, před designovými vychytávkami. Je pro nás důležité aby naše děti vyrůstaly v čistém a nezávadném prostředí. Pokud jste na této stránce a vybíráte nábytek pro Vaše děti jistě jste si již prošli (nebo stále procházíte) obdobím kdy dítko chvilku neposedí a vše potřebuje několikrát denně prozkoumat. Pokud máte doma živějšího potomka asi už jste si zvykli na různé pády, přiskřípnuté prsty, boule a modřiny. Proto se již možná díváte na budoucí nábytek své ratolesti se specifickým pohledem. Dnes se podíváme na dřevěný dětský nábytek, který by mohl splňovat Vaše kriteria.

Moderní (zdravý) dětský nábytek

jak jsem již výše zmínil tak modernost dětského nábytku by měla být zastoupena celkovou nezávadností a citlivým přístupem výrobců k potřebám nás rodičů a také dětí.

Funkční dětský nábytek (ergonomie)

Základním předpokladem pro bezpečnost dětí je dokonalé zpracování tvaru nábytku. Neměly by se na něm nacházet žádné ostré hrany, to je důležité pro pohyb kolem dětského nábytku a také při jeho manipulaci dětmi.

Ergonomie židličky bez opěradel

[singlepic id=45 w=320 h=240 float=right]vynález opěradla na židlích vidím jako jednu ze zásadních chyb naší civilizace. Již od mládí máme možnost se svalit na židli jako do pohovky. Tímto se nám deformuje páteř a ochabují zádové svaly, které pak neudrží rovnou páteř.

Ti kdo jsou trochu zběhlí ve zdravotních cvičeních, ví, že ideální posed je s rovnými zády, vnitřní orgány tak mají možnost správně fungovat a nejsou nikde stlačeny, páteř je přirozeně rovná a jsou trénovány pouze ty svaly, které pomáhají přímému držení těla, dech tak může být plnější a pro naše tělo vydatnější. Všimněte si jak malé děti nemají potřebu posedávat, a pokud již sedí mají přirozeně rovná záda. Pokud jim chceme do života včlenit naše zažité normy, udělejme to s co nejmenším škodlivým efektem. Toto byl pouze jeden příklad, jistě se najde mnoho dalších, které by vedly ke zdravějšímu vývoji Vašeho dítěte.
Pokud to konstrukce dovoluje je vhodné snížit těžiště nábytku tak aby se s ním pro dítě hůře manipulovalo z pozice převrácení. Vhodné je to u židliček, které nemusí vždy vydržet nápory dětské energie a lehce se zvrátí. Nižší těžiště lze docílit vhodným tvarem nohou, kdy se větší váha nalézá u země.

Všichni víme jak můžou být děti vynalézavé a co všechno mohou se zařízením dětského pokoje provádět. Dnes již ani není zvykem aby se vyrábělo kvalitně s přiměřenou dobou použitelnosti, je nutné aby výrobci byli zaměřeni také na tyto aspekty. Robustní konstrukce zaručí trvanlivost dětského nábytku.

Nezávadný dětský nábytek

Nejožehavější částí jsou použité materiály. Nikdo ze spotřebitelů nemá možnost otestovat kvalitu použitých materiálů a také nebývá zvykem výrobců dokládat nezávadnost použitých materiálů.
Vše co není čistě přírodního charakteru může obsahovat chemické složky, které se z nábytku postupně uvolňují.

Nejběžnějším kontroverzním materiálem je laminovaná dřevotříska běžně známá pod pojmem lamino, popřípadě dýhovaná dřevotříska . Pokud někdo neví o co jde, tak 90% nábytku co se dnes nabízí v obchodech jsou dřevotřískové materiály.

Podívejme se v rychlosti na výrobní postup dřevotřísek, rozdrcená dřevní hmota na malé třísky a prach se slisuje a slepí pomocí speciálního lepidla. Třísky v takto vyrobené desce jsou materiálem, který je také těžko zákazníkem kontrolovatelný. Lepidlo je vytvořeno na bázi formaldehydu, tato látka je hodnocena jako rakovinotvorná. Některé provozy již přecházejí na nezávadná lepidla, ale nikdo nemá možnost zjistit jakým lepidlem byla deska v koupeném nábytku lepenena.

Nejlépe kontrolovatelné jsou přírodní materiály v případě nábytku se bude jednat o masivní dřevo (masiv znamená celodřevěné). Nejvhodnější pro dětský nábytek je klasické provedení v lehkých dřevinách jako je smrk, borovice, jedle. Pokud mají tyto materiály ještě označení původu, je tím zajištěna transparentnost nezávadnosti.

Bio a Eko nábytek

V dnešní době jsou v módě pojmy jako BIO nebo EKO nábytek, tyto termíny jsou pouze módní vlnou, která reaguje na přílišnou nadvládu umělých materiálů v našem prostředí. Ještě před 100 lety bylo vše bio a eko.

Pokud se jedná o nábytek, vyrábělo se pouze ze dřeva, popřípadě se používaly neobvyklé dýhy lepené na dřevěný základ.

Dřevěný nábytek byl však zpracováván přírodními postupy, byl lepen lepidly na bázi organických klihů. Povrchová úprava se prováděla přírodními pryskyřicemi, šelakem (živočišná pryskyřice), oleji a vosky. BIO a EKO nábytek neznamená nic víc než si vzpomenout jak pracovali naši dědové a tyto poznatky skloubit s materiály a technologiemi dnešní doby.

Otázkou ekologie může být také nákup levné dřeviny ze zahraničí, ale to už bychom se pouštěli hodně daleko od dnešního tématu.

Povrchová úprava dětského nábytku

Co se týká dnešních lepidel a povrchových úprav najdeme v nabídce sortimentu mnoho produktů na bázi přírodních složek. To je také cesta pro zdravý nábytek v našem prostředí. Výrobce by tak měl dokládat použité lepidla a laky.

Pokud se budeme zaměřovat na dřevěný dětský nábytek tak povrchová úprava hraje velmi významnou roli. Základními požadavky jsou praktické vlastnosti, jako je omyvatelnost, tvrdost, oděruvzdornost. Tím, že jsou na konstrukce použity měkčí materiály je nutné aby se dřevo dostatečně chránilo před fyzickým namáháním. Vhodné jsou vodu ředitelné laky a barvy, ty se také využívají pro úpravy hraček, což je oblast, která již dostala určitá pravidla.

Všechny tyto aspekty je dobré zohledňovat při výběru moderního (zdravého) dětského nábytku.
Přeji Vám hodně štěstí při výběru zařízení pro Vaše děti.

Zdroj Natural Harmony: info@naturalharmony.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku) TrackBack URI

Napsat komentář