Designic

Moderní nábytek a design

Nejkrásnější dřevěné barové židle

SRPEN 2ND, 2015 Od DESIGNIC komentáře Komentářů: 0 | categories Nábytek

Dřevěné barové židle

dřevěné barové židle

dřevěné barové židle

Jak už jsem mnohokrát zmínil, nejkrásnější materiál pro výrobu nábytku je pro mě dřevo. Dřevo je tvárný a tvůrčí materiál s mnoha lidem blízkými vlastnostmi. Mám rád  jeho ladné křivky, jeho teplou strukturu, jeho nesčetné barevné variace. Ze dřeva lze vykouzlit  mnohé a to dokládají i dřevěné barové židle, které jsou již dlouhou dobu standardním prvkem v interiérovém designu.

Před 150 lety spatřila světlo světa dřevěná židle č. 14 firmy Thonet a později také  její varianta dřevěné barové židle č. 14. Michael Thonet navrhl na svou dobu unikátní konstrukci, která zaručovala vysokou stabilitu a pevnost barové židle. Křivky této dřevěné barové židle byly na svou dobu unikátní a své kouzlo si  uchovala až do dneška.

Dřevěná barová židle Ton

Dřevěná barová židle Ton – zdroj: http://www.ton.eu/cz/barove-zidle/

Mezi dalšími skvosty klasického designu  patří dřevěná barová židle od amerického designéra Normana Chernera, který roku 1958 navrhl jídelní židli s tvarovaným opěradlem a područkami z překližky. Tato židle také dostala svou podobu jako barová židle.

dřevěná barová židle Norman Cherner

Dřevěná barová židle Norman Cherner

Líbí se mi zúžené napojení opěradla na sedák, které evokuje křivky ženského těla. Tato část má i své zajímavé technické řešení, které spočívá v zesílení tloušťky napojeného krku. Židle se vyrábí v mnoha materiálových variantách, dokonce i s čalouněním, velmi působivé je v provedení ořech. Tuto židli můžete vidět na mnoha fotografiích interiérů, převážně z USA, je to dokladem toho, že se Chernerova barová židle stala opravdovým designovým unikátem

dřevěná barová židle Norman Cherner ořech

Dřevěná barová židle – ořech, zdroj: www.chernerchair.com

Dřevěné barové židle – masivní sedák

tyto dřevěné barovky upoutají svým masivním skořepinovým sedákem v šířce 50cm.  Celkový dojem je dost robustní a určitě by bylo vhodné kombinovat tento sedák s dodatečným čalouněním, tak aby se na baru dlouho vydrželo :-).

Dřevěné barové židle masiv

Dřevěné barové židle masiv, zdroj: pinterest

Organické barovky

V jednoduchosti je krása a tyto barovky bez opěradla jsou přirozeně krásné. Ladné organické křivky a profilování na sedáku upoutají ihned na první pohled. Celou kompozici dotváří olejová povrchová úprava, židle tak získají sametově matný povrch, který přináší do prostoru teplo přírodního dřeva. Tyto šikovné stoličky se vyrábějí v USA a jsou k dostání buď v ořechovém nebo dubovém provedení.

Dřevěné barové stoličky s profilovaným sedákem

Dřevěné barové stoličky s profilovaným sedákem zdroj: pinterest

 

Dřevěná barová stolička – japonský styl

Další jednoduchou, ale přitom efektní dřevěnou barovou židlí je stolička inspirovaná ostrými rysy a strohostí japonského nábytku. U této stoličky se mi líbí její minimalistický styl, který se hodí spíše do rustikálních kuchyní viz. foto níže. Tato dřevěná barová židle se dá sehnat i u nás viz. dřevěná barová židle Boca. Docela mě zaujalo, že tato barová stolička je vyrobená z kaučukovníkového dřeva, které má být lehké a přitom velmi pevné.

Dřevěná barová stolička boca

Dřevěná barová stolička, zdroj: Houzz

Moderní design dřevěné barové židle

Ani naši výrobci se však s designem nenechají zahanbit, důkazem je toho výrobce TON, který společně s designéry inovoval své portfolio a docela se jim povedla barovka s názvem Moritz.

Dřevěná barová židle s čalouněním

Dřevěná barová židle s čalouněním zdroj: Ton

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku) TrackBack URI

Napsat komentář