Designic

Moderní nábytek a design

Zdravotní matrace

ŘíJEN 3RD, 2011 Od DESIGNIC komentáře Komentářů: 3 | categories BIO bydlení, Bytové doplňky

[singlepic id=41 w=230 h=154 float=left]Zdravotní matrace

Nevhodná matrace může být zdrojem problémů se spaním a také se vstáváním. Druhý problém byl také můj případ.

Koupě nevhodné matrace

Když jsme před několika lety vybírali nové matrace, tak jsem neměl představu o tom dle jakých kriterií bych se měl orientovat. Co si tak pamatuji, tak mě zajímalo z jakého materiálu byla vyrobena a jestli není pružinová. Samozřejmě také rozměr, ale ten byl standardní pro tyto matrace – 90×200 cm. Pak jsme zašli do místního obchodu, kde byl prodej přímo výrobní společnosti a během půl hodiny jsme si matrace vezli domů. To jsem ještě netušil, že to bude mít dalekosáhlejší následky než by si člověk pomyslel.

 

Následky nevhodně zvolené matrace

První spaní na této matraci nebylo žádným speciálním zážitkem, během noci jsem se probouzel a spánek nebyl tak jako dříve. S manželkou jsme si však řekli, že je to nezvykem těla na novou formu. Po několika letech používání jsem však dospěl k jinému názoru. Ranní únavu při vstávání jsem nejdříve připisoval stresovému zaměstnání a nedostatkem uvolnění svalů. V této chvíli byla matrace zatím ještě mimo podezření, hlavním viníkem byl označen životní styl.

Pomalu se schylovalo na zjištění hlavní příčiny, indicie přicházely hlavně v době kdy jsem spal mimo domov.

 

Výběr tuhosti matrace

Uvědomil jsem si, že tužší lůžko je pro mé tělo vhodnější. Rád bych také zmínil, že každé tělo reaguje na tuhost matrace jinak a není dáno žádné přesné měřítko dle čeho tuhost vybírat. Záleží také na fyzické aktivitě a svalovém typu člověka. Četl jsem na toto téma různé články a dle mého by si každý měl projít své zkušenosti z různých již zažitých stupňů tuhosti a vyhodnotit co je pro něj to nejvhodnější.

Pro mě ač je to trochu nezvyklé, bylo nejlepší spaní na „bidle“, pánové asi vědí o čem mluvím, tento výraz jsme používali na vojně pro postel. Vojenské postele nesly v názvu „vzor 85“, což bylo označení zahájení výroby. Zajímavé na nich bylo, že byly jakoby slehlé, dříve jsem nevěděl co bylo jejich náplní, ale nyní jsem zjistil, že šlo o koudel. Což jsou méně kvalitní vlákna vznikající při zpracování lnu nebo konopí. Léty používané matrace, měly jaksi přirozenou tuhost. Pro představu přikládám obrázek takové postele.

Nutno říci, že rošt na těchto postelích byl pevný, složený z příčných plechových profilů a několika plechů podélně, prostě nic složitého.

[singlepic id=43 w=610 h= float=]

Výběr nové zdravotní matrace

Z těchto všech poznatků jsem se rozhodl najít konstrukci matrace co nejvíce podobné té vojenské. Zvolil jsem tedy výběr přírodní matrace což je mi nejbližší. Jako materiál jádra matrace jsem si vybral konopí v kombinaci s kokosem, latexem a 100% bio bavlnou.

 

Konopí

Tato rostlina za svůj život zkusila mnohé, hlavně na počátku technokratické éry v USA. Byla vystavena pomluvám, korupci a propagandě. K velké škodě konopí přispěl fakt, že určité druhy konopí mají psychotropní účinky, to bylo základem kampaně proti této rostlině. Slova se chopili vlivní lidé, kteří by tak přišli o své dobře nastartované zisky a konopí dostali „mimo zákon“. Tuto rostlinu, která se využívala již od dávných věků měly nahradit lépe kontrolované zdroje.

Z konopí se v dnešní době může získat až 25 000 výrobků v nejvíce rozšířených oborech jako je stavebnictví, potravinářství, kosmetický průmysl, oděvnictví, papírenství a energetika.

Konopí má také zajímavé vlastnosti, jeho vlákno je velmi pevné a má antibakteriální účinky, pro matrace jako stvořené.

Zdravotní matrace

konopno-kokosová matrace se vyznačuje vyšší tuhostí, ta je způsobena pevným jádrem z konopných a kokosových vláken. Jak mi bylo později řečeno je vhodná pro lidi, kteří chtějí ráno vstávat čilí. Svaly jsou udržovány v uvolnění, nejsou však ochablé což ráno působí „rozlámanost“. Proto je pro mne tento materiál jasná volba. Možná by tato matrace pomohla i mnoha manažerům, kteří jsou celý den ve svalovém napětí vyvolaným stresovými situacemi. Princip spočívá v tom, že svaly mezi denní a noční fází nemají masivní rozdíl okolí, který by způsoboval ranní únavu.

 

Každý může preferovat jiný materiál, ale jedno je jisté, matrace je s námi příliš často abychom koupili „něco“ ze supermarketu.

moderní bytové dopňky

Komentáře: 3

  • By Filip Šudák, 3.3.2012 @ 20.17

    To „bidlo“, které máte vyfoceno, je postel vz. 85, včetně matrací. Jsou skutečně koudelové, na povrchu změkčené nějakou plstí, pravděpodobně bavlněnou. Spím na tom léta a lepší matrace jsou snad jen žíněné.

  • By Designic, 13.9.2012 @ 13.22

    Děkuji za upozornění, ten vzor 10 se mi nějak vryl do paměti, asi to bylo u něčeho jiného

  • By Petr, 16.5.2013 @ 9.33

    No, upřímně teda, ta zelená hrůza mě trošku vyděsila 😀 takovou matraci jsem neviděl ani nepamatuju. Já kupoval u http://www.kralovske-spani.cz/matrace/ a to v akci 1+1, protože jinak, co se peněz týče, by mě to s manželkou asi vyšlo dost draho. Takhle mi to vyhovuje mnohem víc.
    Je pravda, že to asi není BIO kvalita, ale co dneska je? Upřímne jsem rád, že spím za levno a dobře.

Other Links to this Post

RSS (komentáře k příspěvku) TrackBack URI

Napsat komentář